Už od vzniku internetu sme zažili množstvo pokusov o vytvorenie elektronickej meny, ktorá by bola decentralizovaná a poskytovala súkromie. Zlom nastal až v roku 2008, keď istý Satoshi Nakamoto, ktorého pravá identita nie je do dnes známa oznámil, že vymyslel Bitcoin a vysvetlil ako bude fungovať.
Kryptomena Bitcoin bola spustená začiatkom roka 2009 a priniesla so sebou ďalšiu revolučnú technológiu – blockchain, na ktorej pracuje.
Ako kryptomena Bitcoin funguje?
Samotný bitcoin je digitálna mena, ktorá funguje na peer-to-peer sieti, teda na rovnocennej úrovni bez tretích strán. Celú sieť tvorí každý jeden účastník siete a nikto nemôže bitcoiny ovplyvňovať, kontrolovať alebo falšovať.
Bitcoin je založený na zložitom matematickom algoritme a chod celej siete zabezpečujú tzv. ťažiari. Ide o ľudí a konkrétne ich zariadenia (PC), ktoré overujú a potvrdzujú bitcoinové transakcie.
Títo ťažiari získavajú za každú verifikovanú transakciu odmenu v podobe transakčných poplatkov. Navyše ten, koho výpočtová technika vyrieši a uzatvorí blok transakcií ako prvá, získa odmenu aj v podobe samotnej kryptomeny a blok sa zapíše do blockchainu.
Má len takú hodnotu akú mu ju ľudia priradia
Počet bitcoinov je vopred daný na 21 miliónov, preto na rozdiel od súčasných peňazí, ide o deflačnú menu. Do obehu sa dostáva postupne, len ťažením a odmena za vyťažený blok sa matematicky zmenšuje na polovicu, približne každé 4 roky. Svoj maximálny počet by tak mal naplniť až niekedy v roku 2140.
Bitcoin je decentralizovaný, takže je v rukách samotných užívateľov a ťažiarov a rovnako má aj hodnotu len takú, akú mu ju ľudia svojim dopytom a záujmom priradia. Tým, že je bitcoin decentralizovaný, je prehľadný a transparentný, pretože každá transakcia sa zapíše do blockchainu, čo je v podstate otvorená účtovná kniha.
Bitcoin je anonymný, ale len na osobné údaje. Kvôli transparentnosti môže do blockchainu nazrieť každý, kto má verejný kľúč a vidieť tak všetky transakcie a pohyby, alebo samotné množstvo bitcoinov. Aby bol bitcoin transparentný je nenávratný, teda ak ho raz odošlete na nejakú adresu, nedostanete ho naspäť, len ak by vám ho príjemca dobrovoľne poslal späť.
Nielen využiteľnosť ale aj investičná príležitosť
Pôvodne mal bitcoin priniesť revolúciu v internetovom platení, čo vyzeralo sľubne, pokiaľ oň ešte nebol taký záujem. Transakcie boli spočiatku rýchle a poplatky nízke, no v súčasnosti sú kvôli množstvu zapojených ľudí a objemu transakcií poplatky pomerne vysoké. Aj preto dnes slúži skôr ako investícia pre zhodnotenie peňazí.
V budúcnosti to však môže byť inak, možno už aj implementáciou lightning networku (takmer nulové poplatky s okamžitými prevodmi), na ktorom sa pracuje. Bitcoin je deliteľný až na 100 miliónov satoshi a tak je možné, že platiť bitcoinami za kávu bude úplne bežné.
V súčasnosti je bitcoin veľmi volatívny, no z dlhodobého hľadiska by mala jeho hodnota rásť, minimálne pre jeho obmedzený počet, využiteľnosť a záujem ľudí.
Kryptomenu BITCOIN si môžete pohodlne a jednoducho zakúpiť v našej zmenárni.
Kúpiť BitcoinKúpiť Bitcoin na CryptoLabs