Kryptomena Dash vznikla v januári roku 2014 a vytvoril ju Evan Duffield. Pôvodne sa však kryptomena nazývala Xcoin a po mesiaci menila názov na Darkcoin. V roku 2015 prebehla posledná zmena na aktuálny názov Dash, čo predstavuje Digital Cash – digitálne peniaze.
Dash sa teda už z názvu zameriava na rýchle spracovanie transakcií, podobne ako Litecoin. Jeho konkurenčná výhoda je však v tom, že ponúka aj anonymitu transakcií vďaka funkcií „privatesend“, v preklade súkromné odoslanie.
Ako funguje funkcia PrivateSend
Po odoslaní transakcie so zapnutou funkciou privatesend sa daná transakcia zmieša s ostatnými v sieti a vytvorí sa jedna s viacerými adresami a sumami od viacerých používateľov, čím sa zamaskuje.
Túto anonymitu transakcií však zabezpečujú výhradne prevádzkovatelia tzv. masternode uzlov, ktorými sa môže stať každý účastník siete.
Jedinou podmienkou je nainštalovanie oficiálnej peňaženky kryptomeny Dash a vytvoriť si v nej špeciálnu peňaženku masternode, kde je potrebné držať aspoň 1000 jednotiek kryptomeny Dash.
Tie musia byť v peňaženke bez toho, aby sa vybrali alebo zamenili za inú kryptomenu, pretože ak klesne zostatok pod 1000, peňaženka sa viac nepodieľa na zabezpečovaní súkromia siete. Dôležitý je tiež fakt, že zariadenie na ktorom beží masternode musí byť neustále pripojené k sieti, aby bolo vždy k dispozícii.
Prevádzkovatelia masternode to však nerobia zadarmo, pretože získavajú 45% z transakčných poplatkov a z vyťažených blokov. Aktuálny počet masternode uzlov si môžete pozrieť TU.
Kryptomena Dash tiež ponúka funkciu Instantsend, ktorú zabezpečujú rovnako prevádzkovatelia masternode. Takto je možné odoslať transakciu do pár sekúnd bez toho, aby bola vopred vyťažená a zapísaná v bloku, no vyžaduje si vyšší transakčný poplatok.
Kryptomena sa financuje sama
Anonymitu transakcií zabezpečujú prevádzkovatelia masternode uzlov, ktorí sú odmenení 45% z transakčných poplatkov. Keďže tiež kryptomena funguje na princípe proof of work, o jej chod a potvrdzovanie transakcií sa starajú ťažiari. Tí tak získavajú odmenu v podobe kryptomeny, ale aj ďalších 45% z transakčného poplatku.
Zvyšných 10% sa uzamyká a každých 30 dní uvoľňuje v podobe super bloku. Ten dostane osoba, ktorá pomôže sieti vo vývoji alebo v iných činnostiach. Vopred však musí vytvoriť návrh, kde svoj nápad pre vylepšenie odprezentuje a aby sa zabránilo spamu, je vytvorenie návrhu spoplatnené na 5 Dash.
Následne prevádzkovatelia masternodov hlasujú o tom, koho prínos pre kryptomenu bude ocenený super blokom a kryptomena sa tak dokáže financovať sama.
Kryptomena Dash je síce decentralizovaná a má veľmi dobrý potenciál, no jedinú pochybnosť vytvára jej tvorca. Má totiž až príliš veľkú kontrolu, keďže sám vlastní množstvo masternode uzlov a tiež veľký počet kryptomeny, pri čom tak môže dochádzať ku konfliktu záujmu a manipulácii. Sám tiež dvakrát premenoval názov kryptomeny a znížil aj jej počet z 89 miliónov na 18,9 milióna.
Dash môžete uchovávať v oficiálnej softvérovej peňaženke Dash Core alebo Exodus, no tiež ho podporujú aj najbezpečnejšie hardvérové peňaženky Trezor a Ledger.
Kryptomenu DASH si môžete pohodlne a jednoducho zakúpiť v našej zmenárni.
Kúpiť DASH Kúpiť DASH na CryptoLabs