IOTA je kryptomena a projekt, ktorý v roku 2015 vytvorili David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener a Serguei Popov. Kryptomena IOTA alebo internet of things predstavuje tzv. internet vecí, vďaka čomu je označovaná za kryptomenu tretej generácie.
Internet vecí znamená to, že takmer celý svet sa „presúva“ na internet a rovnako sa internet dostáva do všetkých zariadení, ktoré s nami a medzi sebou komunikujú.
V nasledujúcich rokoch sa dokonca očakáva prítomnosť až niekoľkých miliárd zariadení podporujúcich a využívajúcich internet. IOTA tak otvára možnosti komunikácie medzi týmito zariadeniami a tiež ponúka využitie prostredníctvom prenosu transakcií a mikrotransakcií medzi zariadeniami v reálnom čase a bez poplatkov.
IOTA nepoužíva klasický Blockchain ale vlastnú technológiu Tangle, čo je jednou z jej najväčších výhod.
Kryptomena IOTA a Tangle
Tangle predstavuje vlastnú distribuovanú databázu kryptomeny IOTA, ktorá je jej základným kameňom a funguje samoregulačne a decentralizovane formou peer-to-peer, teda účastník-účastníkovi, bez sprostredkovateľa.
Tangle umožňuje všetkým účastníkom vykonávať transakcie aj mikrotransakcie s nulovým poplatkom a to v priebehu pár sekúnd.
Nulové poplatky aj napriek princípu proof-of-work zabezpečuje každý používateľ, pretože je zároveň ťažiar. Je to logické, pretože tým, že je každý účastník zároveň ťažiarom, sa pri transakciách nemusia platiť žiadne odmeny a teda nie sú prítomné ani žiadne poplatky.
Ak chce používateľ IOTY vykonať transakciu, musí ešte predtým overiť dve náhodné transakcie odoslané skôr a až tak sa transakcia uskutoční. Takto to funguje dookola a čím viac transakcií je v obehu, tým rýchlejšie je aj overovanie, čo je rozdiel v porovnaní s blockchainom. Celý proces navyše prebieha automaticky a takmer okamžite.
IOTA a jej využitie
IOTA ponúka bezplatné a rýchle mikrotransakcie, čo sprístupňuje možnosti využitia v reálnom svete napr. pri podnikaní a poskytovaní služieb. Informácie a prostriedky prenášané prostredníctvom Tangle sú zdieľané len medzi overenými zariadeniami a nie je ich možné zneužiť, čo zaručuje transparentnosť.
Kryptomena IOTA má v obehu 2 779 530 283 277 761 jednotiek, no používa ich násobky KIOTA, MIOTA, GIOTA, TIOTA a pod. čo znamená kilo, mega, giga atď.
Najvyužívanejšia je jednotka MIOTA čo predstavuje 1 milión jednotiek a v nej sa často používajú aj ceny na burzách. Maximálny počet jednotiek je fixný a už v obehu.
IOTA tak nie je len kryptomena, ale aj protokol, ktorý vďaka Tangle slúži na zabezpečenie fungovania zariadení využívajúcich internet a čím viac zariadení na IOTE funguje, tým viac sa zvyšuje celková bezpečnosť.
Internet vecí je niečo nové, čo bude ovplyvňovať každého a práve IOTA môže byť prostriedkom, ako budú zariadenia medzi sebou komunikovať a vykonávať transakcie. Či sa však tento perspektívny kryptomenový projekt uchytí ukáže len čas a jeho reálna využiteľnosť a záujem ľudí.
Kryptomenu IOTA si môžete pohodlne a jednoducho zakúpiť v našej zmenárni.