NEO nie je tak úplne kryptomena, ale podobne ako Ethereum, platforma s vlastnou kryptomenou, fungujúca na blockchaine a aj preto sa zvykne nazývať ako čínske Ethereum.
Vznikla v roku 2014 ešte pod pôvodným názvom Antshares a založili ju Erik Zhang spolu s Da Honfei, ktorý sa považuje za jedného najskúsenejších ľudí vo svete kryptomien. Názov bol premenovaný až v roku 2017 na súčasné NEO, čo v preklade znamená nový.
Ciele, na ktoré sa NEO zameriava
NEO má za cieľ poskytnúť svoju platformu pre vývoj decentralizovaných aplikácií a projektov súkromnému, ale aj verejnému sektoru. Rovnako chce prepojiť digitálnu identitu s reálnym svetom a odstrániť anonymitu, aby vyhovovala aj štátom a regulátorom.
Jedným z najväčších cieľov Nea je tiež vytvoriť inteligentnú ekonomiku, založenú na digitálnych aktívach, digitálnej identite a inteligentných kontraktoch a pomocou inteligentných zmlúv konvertovať tradičné aktíva do digitálnej podoby.
Ako platforma pre vývoj nových decentralizovaných projektov a ICO sa chce Neo zamerať len na tie najlepšie a predísť mnohým podvodným projektom, ako je to v prípade Ethereum, čo má zaručiť povinné splnenie verifikácie.
NEO spolupracuje so spoločnosťou Onchain, ktorá je slúži ako súkromné cloudové úložisko zamerané na riešenie online identifikácie. NEO chce v spolupráci s Onchain prepojiť súkromný a verejný vývoj projektov prostredníctvom blockchainu a vytvoriť tak decentralizovanú ekonomiku.
Hlavné rozdiely medzi NEO a Ethereum
NEO využíva rovnako ako Ethereum inteligentné kontrakty, teda transakcie bez tretích strán a sprostredkovateľov, no od Etherea sa v mnohých veciach líši.
Najväčšia odlišnosť je v mechanizme konsenzu, čo znamená dokazovanie zhody a potvrdzovanie transakcií. Ethereum funguje na princípe proof of work, takže chod siete a správnosť transakcií zabezpečujú ťažiari. Naopak Neo funguje na upravenom princípe proof of stake nazvanom Delegated Byzantine Fault Tolerance.
Funguje to tak, že transakcie potvrdzujú tzv. delegáti nazvaný „bookkeepers“, ktorí z nich získavajú odmenu v podobe transakčných poplatkov. Delegátov volia držitelia tokenov NEO a môže sa ním stať každý, kto spĺňa určité podmienky a rovnako sám vlastní tokeny NEO.
Každý delegát musí odhaliť svoju identitu a následne vystupuje ako zástupca všetkých používateľov Nea. Pre overenie transakcií musia delegáti v sieti dosiahnuť zhodu aspoň 2/3 a to hlasovaním, aby potvrdili blok.
Takýmto overovaním transakcií prisľubuje Neo zabezpečenie až 1000 transakcií za sekundu a do budúcna aj 10 000.
Posledný zásadný rozdiel medzi NEO a Ethereum je rozdiel v programovaní. Ethereum má svoj vlastný programovací jazyk Solidity, no NEO využíva až 5 programovacích jazykov, ktoré sú bežne dostupné. Do budúcna chce dokonca pridať ďalšie klasické programovacie jazyky.
Ďalšie vlastnosti Neo a palivo siete Gas
NEO pracuje aj na vývoji iných vlastností platformy a najzásadnejšie sú:
Neox, ktorá má umožňovať transakcie medzi rôznymi blockchainmi a vytváranie inteligentných zmlúv.
NeoFS má slúžiť na rozdelenie súborov na menšie časti, ktoré sa budú môcť rozoslať naprieč sieťou a užívatelia si tak budú môcť sami definovať veľkosť súborov aj ich bezpečnosť.
Posledná vlastnosť NeoQS má spraviť NEO odolným voči kvantovým počítačom.
Projekt NEO má svoje 2 tokeny. Prvý a hlavný token Neo funguje ako cenný papier alebo akcia, vlastníctvom ktorej sa môžete podieľať na vývoji platformy. Avšak druhý token gas funguje ako palivo celej siete Neo.
Gas slúži ako platitdlo siete pre používateľov, ktorí chcú využívať platformu NEO a jej inteligentné kontrakty. Rovnako slúži aj na vyplácanie sprostredkovania transakcií a ako dividendum. Držaním Nea v oficiálnej peňaženke Neo získavate na základe určitého vzorca Gas, čím si môžete vytvoriť pasívny príjem.
Kryptomenu NEO si môžete pohodlne a jednoducho zakúpiť v našej zmenárni.