Fork predstavuje zmenu v blockchaine, teda zdrojovom kóde kryptomien, prípadne rozdelenie blockchainu. Keďže je blockchain decentralizovaný, konsenzus (zhodu) musia dosiahnuť účastníci siete.
V praxi ide o ťažiarov, ktorých výpočtová technika overuje transakcie v sieti a uzatvára bloky. Odmenou za to sú transakčné poplatky a mince danej kryptomeny. Čo sa však stane ak sa ťažiari a vývojári nezhodnú?
Vzniká kryptomenový fork
Fork vzniká vtedy, keď dôjde k nezhode väčšiny. Fork môže vzniknúť aj dobrovoľne, ak chcú vývojári kryptomenu upraviť a pridať jej nejaké vlastnosti. Prípadne ju vylepšiť a vytvoriť úplne novú kryptomenu.
Možnosť forku totiž otvára nové možnosti vývoja. V prípade stagnácie alebo nezhody dokáže fork otvoriť novú cestu vpred. Ak však vznikne nedobrovoľne, znamená to, že sa časť siete nezhodla na dosiahnutí konsenzu, alebo na iných pravidlách.
Poznáme 2 druhy forkov
Vo všeobecnosti poznáme 2 druhy forkov:
- Soft fork – predstavuje softvérovú zmenu blockchainu, ktorá je spätne kompatibilná so staršími verziami blockchainu. Znamená len úpravu blockchainu v prípade nefunkčnosti, alebo kvôli vylepšeniu. Soft fork upraví blockchain a sieť bude pracovať na upravenom blockchaine. Fungovať zostane aj staršia verzia, ktorá už ale nebude tak funkčná ako nová.
- Hard fork – predstavuje zmenu, ktorá už nie je spätne kompatibilná. To znamená trvalú zmenu, kde sa už nedá vrátiť k predošlým nastaveniam a pravidlám. Blockchain sa rozdelí na pôvodnú verziu a úplne novú. Vzniknú tak 2 rozdielne verzie blockchainu, ktorých spája len minulosť.
Tým, že majú spoločnú minulosť, znamená to, že do momentu rozdelenia vznikne rovnaký počet mincí.
Najznámejší hard fork má na svedomí Bitcoin a to vzniknutím novej kryptomeny Bitcoin Cash. Ak mal teda niekto pred Bitcoin forkom napr. 50 Bitcoinov, po rozdelení získal zdarma aj 50 mincí Bitcoin Cash. Od rozdelenia funguje Bitcoin a Bitcoin Cash úplne samostatne a nezávisle jeden od druhého.
Hard fork je tak možné vykonať len v prípade kryptomien, ktoré fungujú ako mince, nie tokeny určitej platformy.
Význam a využitie Forkov v praxi
Kryptomeny, ktoré vznikli hard forkom majú problém, že len malé percento z nich prežije. Dôvod je ten, že od začiatku chýba dopyt.
Po forku sa všetky zatiaľ dostupné mince rozdajú držiteľom pôvodnej meny. Ponuka prevýši dopyt a to hlavne vtedy, ak chce väčšina ľudí novo vzniknutú kryptomenu hneď predať, pretože sú to tzv. peniaze zadarmo.
Aby sa forknutá kryptomena uchytila, musí ponúkať reálne vylepšenie pôvodnej kryptomeny.
Všeobecne sú však forky pre kryptomeny zdravé, pretože otvárajú priestor pre zlepšenie a posun ku globálnej adaptácii.