Investovali ste do kryptomien? Potom zrejme viete, že z hľadiska bezpečnosti je potrebné mať peňaženku a nenechávať ich na burze. Burzy slúžia len na obchodovanie a kryptomeny by sa tam nemali držať dlhodobo. Neraz sa už stalo, že zasiahli tretie strany a burzu vykradli alebo krachla.
Pri overených burzách to je nepravdepodobná situácia, ale riskovať sa určite nevypláca.
Existuje množstvo rôznych krypto peňaženiek, no všeobecne ich môžeme rozdeliť na 2 druhy. Aký je rozdiel medzi softvérovou a hardvérovou peňaženkou?
Softvérová peňaženka
Softvérová peňaženka funguje ako banka, kde jednoducho musíte veriť poskytovateľovi. Ak máte peňaženku plne zabezpečenú, kryptomeny by mali byť v bezpečí, no istota nikdy nie je 100%-ná.
Keďže sú takéto peňaženky zdarma a uložené digitálne, existuje riziko ukradnutia prístupových údajov. Môžete sa nachytať aj sami, ak navštívite podvodnú stránku, ktorá vyzerá ako originálna stránka peňaženky, no má preklep v názve, ktorý ste si možno nevšimli. Prípadne, váš počítač môže napadnúť nejaký malware a ohroziť vaše úložisko.
Najobľúbenejšia a najlepšia softvérová peňaženka pre bitcoin, ktorá podporuje aj Ethereum a BitcoinCash je Blockchain. Návod ako si ju rýchlo založiť a zabezpečiť nájdete TU.
Hardvérová peňaženka
Naopak hardvérová peňaženka nie je zdarma, no ponúka maximálne zabezpečenie. Ide o fyzické zariadenie, ktoré sa pripája k počítaču, čo znamená, že bez jeho vlastníctva a potrebných údajov nemá ku kryptomenam prístup nikto.
Takéto peňaženky v sebe majú bezpečnostný čip a ak ich pripojíte k počítaču, nepotrebujete do PC vložiť žiaden privátny kód. Jednoducho zadáte pin a zariadenie pracuje samostatne.
Kryptomeny nie sú nikdy priamo v peňaženkách. Sú uložené v blokoch a peňaženka obsahuje len súkromné kľúče, ktoré sú potrebné k tomu, aby sa mohla podpísať transakcia a odoslať kryptomeny z adresy na adresu.
Pri softvérových peňaženkách platí, že ak stratíte svoje súkromné kľúče a zálohu, stratíte aj nenávratne prístup k svojim kryptomenám.
Fyzickú peňaženku však súkromné kľúče nikdy neopustia. Sú v nej vytvorené, prítomné pri transakcií a po prebehnutí transakcie zničené. Väčšina hardvérových peňaženiek si navyše pre úspešný priebeh transakcie vyžadujú, aby sa ich používateľ fyzicky dotkol.
Bezpečnými ich robí aj to, že si vyžadujú zadanie dôverných údajov ako je PIN, informácie o transakcii a potvrdenie privátnym kľúčom. Vykonávajú sa výhradne na obrazovke zariadenia a preto sú imúnne voči všetkým typom útokov, ako je malware v počítači.
Odcudziť kryptomeny z hardvérovej peňaženky tak nie je možné, jedine ak by niekto ukradol samotné zariadenie, no aj k tomu potrebuje potrebné údaje. Pri strate zariadenia si kryptomeny môžete navrátiť do nového zariadenia, ak poznáte všetky prístupové údaje a pin kód.
Ledger Nano S
Jednou z najobľúbenejších a najlacnejších hardvérových peňaženiek je Ledger Nano S, ktorá ma partnerstvo s Intelom.
Peňaženka podporuje viacero mien, nie len Bitcoin, ale aj Litecoin, Ethereum a Altcoiny. Má integrovaný displej, na ktorom sa kontrolujú transakcie a potvrdzujú tlačidlom. Dáta sú vždy blokované PIN kódom a zariadenie je ľahko pripojiteľné k akémukoľvek počítaču s USB konektorom. Podporuje aj softvérové peňaženky ako je Myetherwallet pre Altcoiny.
Trezor
Úplne prvá a súčasne najpoužívanejšia hardvérová peňaženka pochádza z Česka a je to Trezor. Ponúka najlepšie riešenie pre ukladanie veľkého množstva Bitconov, no zároveň je schopný uchovať až 8 kryptomien súčasne. Konkrétne to je Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Ethereum Classic, Dash, Zcash a NEM.
Trezor je extrémne bezpečná, ľahko ovládateľná a veľmi intuitívna peňaženka. Jeho softvér je lepšie prepracovaný ako pri Ledger Nano a podporuje aj ďalšie peňaženky, rovnako ako aj softvérové.
To, či potrebujete hardvérovú peňaženku alebo vám postačí aj softvérová záleží od výšky vašej investície a akú hodnotu pre vás má. Ak máte v kryptomenách menšie množstvo peňazí alebo nimi pravidelne platíte či obchodujete, postačí vám jedna z voľne dostupných softvérových peňaženiek.
V prípade, že máte v kryptomenách veľký obnos peňazí, odporúčame zvážiť kúpu hardvérovej peňaženky a mať ich tak plne v bezpečí.